loading
  • 09113135976_09123768908
  • jabeabzar11@gmail.com
آباژور
23 : 49 : 11 , 24 / آبان / 1399

آباژور

 

 همه ی خانه ها به آباژور نیاز دارند!!!!

بدون وجود آباژور، نوری که از یک لامپ لخت ساطع می‌شود به هر جهت می‌تابد و ممکن است چشم را آزار دهد. نگاه کردن مستقیم به نور لامپ می‌تواند به چشم آسیب نیز برساند. گاهی از لامپ‌های لخت در فضاهایی که نیازمند شدت نور بالا هستند استفاده‌ می‌شود. این‌ها معمولا فضاهایی هستند که افراد مدت زمان کم‌تری را در آن‌ها می‌گذرانند؛ مثل داخل کمد‌ها و یا راه‌پله‌ها.

برای اینکه بتوان نور را متمرکز کرد از آباژور استفاده می‌کنیم. تصور کنید که در سالن‌نشیمن قصد خواندن کتابی را دارید؛ یک آباژور ایستاده به شما کمک می‌کند که بهره‌ی بیشتری از نور لامپ ببرید. چرا که به شما امکان تنظیم نور در جهت مطلوب و مسدود کردن آن در جایی که نیاز نیست را می‌دهد. همچنین بازتاب نور به سقف و دیوارها فضای جذابی‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین هنگامی که از یک آباژور رومیزی استفاده می‌کنید، بازتاب نور در فضای اتاق بسیار کم‌تر است و تمرکز آن بر فضای مورد نیاز شما قرار می‌گیرد. بدین ترتیب، مخصوصا در اتاق‌های تاریک، چشم افرادی که در دایره‌ی نور قرار نگرفته‌اند مصون می‌ماند و شما بیشترین استفاده را از نور چراغ خواهید برد.

به‌جز این موارد، آباژورها می‌توانند برای خانه‌ی شما نقش دکور و تزیین نیز داشته باشند.

انواع آباژورها و کاربردشان

آباژورها در اندازه، شکل و جنس با یک‌دیگر متفاوت هستند. آن‌ها متشکل از یک سرپوش، یک فیتر‌ ( مکانیزمی که لامپ را به آباژور وصل می‌کند) و یک پایه هستند. سرپوش بیشترین تأثیر را در ظاهر یک آباژو دارد. سرپوش‌های متداول امروزه با نام‌هایی مثل امپراطوری، درام و ناقوسی شناخته می‌شوند. به‌جز این‌ها آباژورهای مدرن در اشکالی مثل مربع، مستطیل و یا بیضی نیز ساخته می‌شوند. هر یک از این اشکال را می‌توان در جنس‌های متفاوتی نیز تهیه کرد. آباژورها از موادی مثل پوست، پلاستیک، شیشه، فلز، کاغذ و پارچه‌هایی مانند ابریشم، کتان و لینن ساخته می‌شوند. آباژورهایی که از جنس پوست هستند در فضا ایجاد احساس تمیزی می‌کنند. آن‌ها بین طراحان دکوراسیون مدرن محبوبیت فراوانی دارند و با رنگ‌های تیره در فضاهای مینیمال مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین آباژورهای کتانی و یا ابریشمی به فضا حس و حالی قدیمی و نوستالژیک می‌بخشند و انتخاب خوبی برای سالن‌های کلاسیک‌تر هستند.

امروزه می‌توان آباژورها را در شکل و شمایل نمادین‌تری نیز یافت. به‌طور مثال آباژورهایی که شبیه به پروژکتور هستند و یا به شکل پنکه‌هایی که درونشان می‌توان از چندین لامپ استفاده کرد.

نوع لامپ، شکل، جنس و طرح آباژوری که انتخاب می‌کنید، مشخص کننده‌ی تأثیری‌ست که می‌خواهید در یک فضا ایجاد کنید. نور، پس‌زمینه‌ی تقریبا تمام اتاق‌های خانه‌است؛ آشپزخانه، اتاق‌خواب، سالن‌پذیرایی، ناهارخوری و غیره. هنگام خرید آباژور باید توجه کنید که به‌دنبال چه کاربردی هستید. بعضی‌ از آباژورها نور را طوری متمرکز می‌کنند که بعضی اشیا و یا فضاهای خاص در خانه مشخص‌تر شوند. بعضی‌ دیگر از آن‌ها برای کار‌های دقیق‌تر کاربرد دارند؛ به‌طور مثال وقتی فرد بخواهد بر نوشتن و یا کتاب خواندن تمرکز کند و نیاز به نور دقیق‌تری داشته باشد. نور‌پردازی دکوراتیو کم‌ترین کاربرد را دارد. بیشتر برای زیباتر کردن فضا به‌کار می‌رود.

با وجود این همه انتخاب، خرید یک آباژور به‌نظر کاری آسان می‌رسد اما چالش اصلی هنگامی‌ست که بخواهیم آن را با دکوراسیون منزل هماهنگ کنیم.

www.jabe-abzar.com

هدیه مابه شما آرامش
با ما درارتباط باشید
09113135976_09123768908
jabeabzar11@gmail.com
شعبه1 (مازندران)_شعبه 2(تهران)
درباره ساخت و ساز ما
© طراحی و ساخت توسط شرکت آینده نوین ایران ، 09308352882