loading
  • 09113135976_09123768908
  • jabeabzar11@gmail.com
آجر چینی سنتی
50 : 13 : 11 , 4 / تیر / 1399

آجر چینی سنتی

اجر چینی

انواع آجر سنتی قزاقی شامل آجر کامل، پلاک، نیمه آجر ختایی یا کف فرش می باشد. همچنین ابعاد آجر قزاقی برابر با ۲.۵*۲۰*۷ ، ۵*۲۰*۱۰ ، ۵*۲۵*۲۵ و ۵*۲۰*۲۰ سانتی متر بوده و در بازار موجود است. آجر سنتی قزاقی با توجه به مدت زمان قرار گیری در کوره به رنگ های متنوع از قبیل ابلق، پوست پیازی، قرمز اخرایی، خاکی، زرد، آتشی و حنائی تبدیل می گردد.

یکی از محاسن بسیار قابل توجه در استفاده از این محصول شوره نزدن و نداشتن آلوئک در این محصول می باشد. همواره یکی از گلایه های افراد در اجرای نماهای ساختمانی شوره زدن آجر نمای ساختمانشان بوده که به دلیل قرار گرفتن آجر در معرض آب باران و برف ناشی می شود. باید این نکته را بیان کنیم که وجود آهک در آجر دلیل عمده این اتفاق می باشد که آجر قزاقی به دلیل تولید شدن از خاک رس مشکلاتی از این دست را نخواهد داشت. دغدغه بعدی افراد آلوئک یا اصطلاحا لب پر شدن آجر می باشد. این مشکل را می توان ناشی از عدم استحکام مواد اولیه تولید آجر دانست. اما آجر قزاقی به دلیل کیفیت بالای خاک مورد کاربرد در تولید آن استحکام بسیار بالایی دارد که باعث ناشی شدن این مشکلات نخواهد شد.

نکات مهم در بند کشی آجر سنتی

 

برای داشتن نمای سنتی بسیار زیبا و یکدست لازم است تا در انتهای کار دیوار چینی بندکشی دیوار را انجام دهید. بندکشی عموما وظیفه پذیرش انبساط و انقباض سطحی موضعی و توضیحی به صورت کاملا یکنواخت در نمای ساختمان را دارد. ضمن آنکه با اجرای بندکشی دیوار از ورود آب باران برف و گرد و غبار و در نهایت نفوذ نم و رطوبت به قشای داخلی دیوار جلوگیری کرده اید.

بر شما پوشیده نیست که این امر علاوه بر ایجاد ظاهری یکنواخت و زیبا به افزایش عمر و ماندگاری نمای ساختمانتان کمک خواهد کرد. بالعکس در صورتی که بندکشی دیوار بر اساس اصول و ضوابط انجام نپذیرد با گذشت زمان و با توجه به هزینه هایی که یک معمار با آن روبرو است نما را با مشکلات زیادی مواجه خواهد کرد.

به طور کلی بندکشی آجر سنتی به عنوان پایان کار نهایی می باشد که با رعایت تنها چند نکته از به وجود آمدن مشکلاتی که به آن اشاره شد جلوگیری نمائید:

*در ابتدا لازم است بیان کنیم تمیزکاری سطح کار و مرطوب کردن آن قبل از شروع کار اهمیت دارد. بنابراین پیش از اجرای آجر بر روی دیوار سطح باید کاملا تمیز و مرطوب باشد.

*بند آجر ها براساس طرح انتخاب شده باید دارای عرض ۸ تا ۲۰ میلیمتری باشد.

*حداکثر و حداقل ملاتخور پشت آجر برابر با ۲ تا ۴ سانتیمتر می باشد.

*مناسب ترین دما برای اجرای نمای سنتی دمایی بین ۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد بوده و شرایط یخبندان بدترین نوع شرایط آب و هوایی است.

*ماسه و آب مورد کاربرد در بند کشی باید عاری از هرگونه مواد آلی باشد. حداقل عیار سیمان مورد استفاده در بند کشی باید برابر با ۴۰۰ کیلوگرم سیمان در هر متر مکعب باشد. ضمن آنکه قطر سنگدانه نباید از ۱ میلیمتر بیشتر شود.

*بهترین زمان بندکشی آجر سنتی چند هفته بعد از اجرای آجر سنتی قزاقی است.

*ملات آماده شده جهت بند کشی بهتر است ۲.۵ ساعت استراحت کند سپس کورد استفاده قرار گیرد. قبل از استفاده حتما چند دقیقه ملات را ورز دهید تا کاملا یکنواخت شود.

*با توجه به این که از صفحه ملات استفاده نمی کنید ملات را به صورت یکنواخت بر روی قلم بندکشی قرار داده سپس بین شیار دو آجر فرو ببرید.

*در صورتیکه از رزین برای ضد آب کردن آجر استفاده می نمائید سطح باید خشک باشد.

* نکته پایانی برای پاک کردن اضافات ملات با استفاده از یک برس و بعد از گذشت ۲ ساعت این کار را انجام دهید، دقت کنید استفاده از دستمال و آب کار اشتباهی می باشد.

www.jabe-abzar.com

 

هدیه ما به شما آرامش
با ما درارتباط باشید
09113135976_09123768908
jabeabzar11@gmail.com
شعبه1 (مازندران)_شعبه 2(تهران)
درباره ساخت و ساز ما
© طراحی و ساخت توسط شرکت آینده نوین ایران ، 09308352882